2018 Club Best and Fairest Winners


Published on Friday, November 9, 2018

All the results from this year’s club best and fairest awards.

Continue below to see the top-five from the best and fairest count from every NFNL senior men’s and women’s football team.

MEADOWS GREYHOUNDS DIVISION 1

BUNDOORA

1st – Scott Dowell
2nd – Joseph Palazzolo
3rd – Dale Marshall
4th – Brenton Keating
Eq 5th – Josh Grabowski
Eq 5th – Josh Iacobaccio
Eq 5th – Andrew Sturgess

GREENSBOROUGH

1st – Nick Riddle
2nd – Jacob Ireland
3rd – Jack Johnston
4th – Tynan Smith
5th – Chris Clark

HEIDELBERG

1st – Lachlan Wilson
2nd – Ryan Stone
3rd – Michael Brunelli
4th – Sam Gilmore
5th – Tom Sullivan

HURSTBRIDGE

Eq 1st – Troy Barbero
Eq 1st – Lachlan East
2nd – Riley Reading
3rd – Daniel Keenan
4th – Brayden Shaw

MACLEOD

1st – Lucas Hobbs
2nd – Liam Brandt
Eq 3rd – Ned McKeown
Eq 3rd – Hamish Paynter
Eq 4th – Anthony Doherty
Eq 4th – Jack Langford

MONTMORENCY

1st – Ben Kennedy
2nd – Patrick Fitzgerald
3rd – Ben Walton
4th – Sam Binion
5th – Luke Collins

NORTH HEIDELBERG

1st – Brent Harvey
2nd – Michael Florance
3rd – Liam Hunt
4th – Jake Brown
5th – Jesse Tardio

NORTHCOTE PARK

1st – Paul Dirago
2nd – Jordan Perry
3rd – Nick Carter
4th – Bryn Barnes-Webb
5th – Ash Close

WEST PRESTON-LAKESIDE

1st – Sam Glover
2nd – Luke Lirosi
3rd – Michael Ercolano
4th – Jackson Clarke
5th – Nathan Valladares

WHITTLESEA

1st – Xavier Dimasi
2nd – Jay Russell
3rd – Luke Deards

A PLUS LABOUR SOLUTIONS DIVISION 2

BANYULE

1st – James Kroussoratis
2nd – Daniel Kelly
3rd – Devin McDonald
4th – Scott Gumbleton
5th – Daniel Camilleri

DIAMOND CREEK

1st – Jacob Booth
2nd – Ty Franks
3rd – Hugh Kavanagh
4th – Danyon Kambouris
5th – Oliver Parks

ELTHAM

1st – Brent Macaffer
2nd – Lewis Glasgow
3rd – Tim Currie
4th – Bronson Glasgow
5th – Ben Montanaro

EPPING

1st – Alec Buchan
2nd – Reed Jepson
3rd – Joel Carter
4th – Paul Dempsey
5th – Leigh Judd

FITZROY STARS

1st – Steven Stallion
2nd – Shawn Wilkey
3rd – Cameron Hall
4th – Hedley Smith
5th – Keith Morgan

LOWER PLENTY

1st – Tom Keys
2nd – Corey Sleep
Eq 3rd – Patrick Flynn
Eq 3rd – Ben Paterson
4th – Matthew Duckworth

THOMASTOWN

1st – Matthew Vasilevski
2nd – Dylan Chapman
3rd – Adrian Natoli
4th – James Rizzolio
5th – Daniel Chadwick

WATSONIA

1st – Matthew Crompton
2nd – Matthew Gibbs
3rd – Allan Young
4th – Sam Peet
5th – Ben Sutherland

HEIDELBERG GOLF CLUB DIVISION 3

HEIDELBERG WEST

1st – Jarryd Coulson
2nd – Ben Kennan
3rd – Brad Moore
4th – Kane Moore
5th – Luke McKenna

KILMORE

1st – Leigh Irons
2nd – Ben Cooney
3rd – Grant Paxton
4th – Jeremy Topham
5th – Jaxson Kinnear

LALOR

1st – Isaac Edgar
2nd – Daniel Moore
Eq 3rd – Jake Langborne
Eq 3rd – Demitrios Constantinou
4th – Jackson Freebairn
5th – Alex Dao

LAURIMAR

1st – Mitchell Thompson
2nd – Jake Richards
3rd – Bryce Kotas
4th – William Ratje
5th – Adam Dennis

MERNDA

1st – Josh Delaney
2nd – Tom Deayton
3rd – Matthew Campbell
4th – Rohan Davies
Eq 5th – Brad Dimech
Eq 5th – Liam Gray

PANTON HILL

1st – Nick Parks
2nd – John Pritchard
3rd – Sam Parks
4th – Scott Conte
5th – Brent Ryan

RESEVOIR

1st – Samuel McDowell
2nd – Lachlan Shaw
3rd – Emrys Black
4th – Paul Cluney
5th – Sam Williams

SOUTH MORANG

1st – Bailey Brown
2nd – Daniel Caruso
3rd – Cory Giannone
4th – Tye Hall
5th – James Hewson

ST MARY’S

1st – Dillan Ronalds
2nd – Myles Guldon
3rd – Jake Dambrauskas
4th – Mitchell Hocking
5th – Daniel Castagnini

ANZ WOMEN’S DIVISION 1

BENDIGO

1st – Olivia McEvoy
2nd – Kodi Jacques
3rd – Bella Ayre
4th – Carly Geary
5th – Andrea Walsh

DAREBIN

1st – Shannon Egan
2nd – Mei Griffin
3rd – Janelle Bertoni
4th – Laura O’Malley
5th – Chloe Simpson

DIAMOND CREEK WOMEN’S

1st – Karly Cobern
2nd – Linda Thorp
3rd – Emma Fraser
4th – Neve O’Connor
5th – Marguerite Hickey

KEILOR

1st – Sarah Wright
2nd – Gemma Wright
3rd – Rachael Knight
4th – Megan Neill
5th – Jess Blecher

VU WESTERN SPURS

1st – Elisabeth Georgostathis
2nd – Mary Sandral
3rd – Lauren Murphy
4th – Elise Muller
5th – Dani Mazzocca

WHITEHORSE COLTS

1st – Margaret Kershaw
2nd – Amelia Dawborn
3rd – Briana Holland

ANZ WOMEN’S DIVISION 2

LA TROBE UNIVERSITY

1st – Kate Bond
2nd – Stephanie Castagnini
3rd – Emily Turnbull
4th – Teresa D’Angelo
5th – Samantha Greene

LAURIMAR

1st – Tenille Webb
2nd – Ellie Koiker
3rd – Molly Cronin
4th – Donna Keogh
5th – Courtney Corr

MONTMORENCY

1st – Molly Reinke
2nd – Nikki Blythe
3rd – Ash Bayes
4th – Megan Allan
5th – Tanisha Giordano

SOUTH MORANG

1st – Cassie Hurst
2nd – Alisha Pryde
3rd – Sarah Tarrant

VU WESTERN SPURS

1st – Brittany Salt
2nd – Olivia Osborne
3rd – Shanel Camilleri
4th – Paige Cooper
5th – Ashleigh Ashman

WEST PRESTON-LAKESIDE

1st – Catherine O’Bryan
2nd – Teresa Cassar
3rd – Qwai Sibbald
4th – Sabrina Galati
5th – Chloe Kalanj

ANZ WOMEN’S DIVISION 3

BUNDOORA

1st – Rainbow Ebert
2nd – Sianne Clancy
3rd – Bridgette Taylor-Gray
4th – Candice Dyson
Eq 5th – Jemayne Albrecht-Jonkers
Eq 5th – Brienna Musgrave
Eq 5th – Tanya Stojanivic

ELTHAM

1st – Krystal Cullinan
2nd – Rhiannon Burleigh
3rd – Georgia Williver
4th – Jacki White
5th – Leah Darcy

GREENSBOROUGH

1st – Giuseppina Tarantello
2nd – Rita Slewa
3rd – Kelly Mullins
4th – Ebony Spencer
5th – Naomi Pickford

LA TROBE UNIVERSITY

1st – Claire Henderson
2nd – Rachel Hickey
=3rd – Nina Cowie
=3rd – Anna Mitchell
5th – Tess O’Brien

MERNDA

1st – Kaylee Axon
2nd – Awek Dut
3rd – Natalie Todaro
4th – Chloe Roy
5th – Amber Board

ST MARY’S

1st – Jessica Hardy
2nd – Stephanie Trkulja
3rd – Serena Francke
4th – Kerry Crockett
5th – Rosemary Renton

VU WESTERN SPURS

1st – Kirsten Pocock
2nd – Jacinta Ganino
3rd – Breanna Keath
4th – Ashley Gulka
5th – Eden Cassar

Related News

  • NFNL claims No.1 ranking

    The Northern Football Netball League is back where it belongs – at the top of the AFL Victoria Community Championships rankings.

  • NFNL women go down to AFL Barwon

    The Northern Football Netball League’s women’s representative football team was unable to notch its first interleague win after going down to AFL Barwon by 18 points.

  • Power surge past Blues

    Laurimar remains undefeated in 2019 after an impressive 36-point win over Kilmore at Laurimar Reserve.