Coaches MVP Votes | May 12-13


Published on Thursday, May 24, 2018

The Coaches MVP votes from last week’s NFNL senior football matches.

At the conclusion of each NFNL senior football match, each coach provides 5-4-3-2-1 votes to the five players they have adjudged best afield.

There will be a total of 30 votes allocated for each senior match.

Continue below for this week’s votes.

MEADOWS GREYHOUNDS DIVISION 1 – ROUND 5

Northcote Park 5.1 (31) def by Macleod 9.6 (60)
7 votes – Jordan Perry (NP)
5 votes – Lucas Hobbs (M)
5 votes – Rourke Turner (M)
5 votes – Justin White (M)
4 votes – Ned McKeown (M)
3 votes – Paul Dirago (NP)
1 vote – Bronik Davies (NP)

Greensborough 18.13 (121) def Whittlesea 1.8 (14)
10 votes – Josh Callaway (G)
7 votes – Brody Tickell (G)
5 votes – Chris Clark (G)
3 votes – Matthew Haynes (G)
3 votes – Nick Riddle (G)
2 votes – Jay Russell (W)

West Preston-Lakeside 8.6 (54) def by Montmorency 8.11 (59)
6 votes – Ben Fennell (M)
6 votes – Sam Glover (WPL)
6 votes – Ben Kennedy (M)
5 votes – Jackson Clarke (WPL)
3 votes – Joel McLellan (M)
3 votes – Jordan Steele (M)
1 vote – Danko Bzenic (M)

North Heidelberg 10.4 (64) def by Bundoora 10.17 (77)
10 votes – Scott Dowell (B)
4 votes – Jackson Jones (NH)
4 votes – Dale Marshall (B)
3 votes – Jake Brown (NH)
3 votes – Andrew Sturgess (B)
2 votes – Liam Byrne (B)
2 votes – Nathan Thomas (B)
1 vote – Nick Grabowski (B)
1 vote – Gary Moorcroft (B)

Heidelberg 8.11 (59) def by Hurstbridge 10.12 (72)
9 votes – Tom Grimes (HU)
5 votes – Cooper Perrin (HU)
4 votes – Nathan Honey (HE)
4 votes – Tom Simpson (HU)
3 votes – Sean Jellie (HU)
2 votes – Michael Brunelli (HE)
2 votes – Lachlan East (HU)
1 vote – Mitchell Burton (HU)

Leaderboard – Meadows Greyhounds Division 1

27 votes – Paul Dirago (Northcote Park)
23 votes – Justin White (Macleod)
20 votes – Lucas Hobbs (Macleod)
17 votes – Michael Florance (North Heidelberg)
17 votes – Ben Kennedy (Montmorency)

A PLUS LABOUR SOLUTIONS DIVISION 2 – ROUND 5

Eltham 19.15 (129) def Fitzroy Stars 10.6 (66)
10 votes – Bradyn Taglieri (E)
8 votes – Paul Currie (E)
4 votes – Ben Montanaro (E)
3 votes – Brent Macaffer (E)
2 votes – Darcy Vallance (E)
2 votes – Anton Woods (E)
1 vote – Shawn Wilkey (FS)

Thomastown 11.10 (76) def Diamond Creek 6.10 (46)
10 votes – Dylan Chapman (T)
4 votes – Danyon Kambouris (DC)
4 votes – Matthew Vasilevski (T)
3 votes – Tyler Barnes (DC)
3 votes – James Rizzolio (T)
2 votes – Joshua Lohse Tonna (T)
2 votes – Oliver Parks (DC)
1 vote – Hugh Kavanagh (DC)
1 vote – Lane Tucker (T)

Lower Plenty 15.18 (108) def Epping 8.11 (59)
9 votes – Patrick Flynn (LP)
9 votes – Tom Keys (LP)
4 votes – Corey Middleton (E)
4 votes – Clint Monger (LP)
3 votes – Josh Stavely (E)
1 vote – Paul Dempsey (E)

Watsonia 7.10 (52) def by Banyule 12.11 (83)
10 votes – Jacob Smith (B)
4 votes – Mannon Johnston (B)
4 votes – Kyle Kemp (W)
4 votes – Devin McDonald (B)
3 votes – Matthew Yarwood (B)
2 votes – Graeme Hines (W)
2 votes – Allan Young (W)
1 vote – Alex Dunnachie (B)

Leaderboard – A Plus Labour Solutions Division 2

41 votes – Tom Keys (Lower Plenty)
34 votes – Dylan Champan (Thomastown)
34 votes – Patrick Flynn (Lower Plenty)
27 votes – Bradyn Taglieri (Eltham)
22 votes – Tim Currie (Eltham)

HEIDELBERG GOLF CLUB DIVISION 3 – ROUND 6

Reservoir 5.5 (35) def by Laurimar 8.16 (64)
9 votes – Adam Dennis (L)
6 votes – Luke Wilson (L)
4 votes – Josh Alexander (R)
3 votes – Paul Cluney (R)
3 votes – Mitchell Thompson (L)
2 votes – Emrys Black (R)
2 votes – Stephen Tsonas (L)
1 vote – Jacson Cecil (L)

Lalor 2.2 (14) def by Panton Hill 12.22 (94)
7 votes – Mitchell Anderson (PH)
7 votes – Nicholas Parks (PH)
6 votes – Samuel Parks (PH)
4 votes – Daniel Freeman (PH)
4 votes – Brent Ryan (PH)
2 votes – Matthew Fowler (PH)

South Morang 7.7 (49) def by Heidelberg West 7.14 (56)
9 votes – Jarryd Coulson (HW)
9 votes – Luke McKenna (HW)
4 votes – Kane Moore (HW)
3 votes – Scott Dickson (SM)
2 votes – Mitchell Dickson (SM)
2 votes – Stuart Guthrie (HW)
1 vote – Bailey Brown (SM)

St Mary’s 19.23 (137) def Mernda 6.5 (41)
10 votes – Nicholas Dean (SM)
4 votes – Daniel Dober (SM)
4 votes – Nicholas Gedge (SM)
3 votes – Dillan Ronalds (SM)
3 votes – James Todd (SM)
2 votes – Jake Dambrauskas (SM)
2 votes – Jordan Galea (SM)
1 vote – Adam Lucci (SM)
1 vote – Lachlan Potter (SM)

Leaderboard – Heidelberg Golf Club Division 3

21 votes – Mitchell Thompson (Laurimar)
20 votes – Josh Delaney (Mernda)
19 votes – Jaxson Kinnear (Kilmore)
18 votes – Nicholas Parks (Panton Hill)
18 votes – Dillan Ronalds (St Mary’s)

ANZ NFNL WOMEN’S DIVISION 1 – ROUND 6

Keilor 5.8 (38) def VU Western Spurs 4.5 (29)
8 votes – Sarah Wright (K)
5 votes – Jill McBain (K)
5 votes – Elise Muller (VU)
3 votes – Lauren Anthony (VU)
3 votes – Mary Sandral (VU)
2 votes – Rachael Knight (K)
2 votes – Gemma Wright (K)
1 vote – Nicole Julian (K)
1 vote – Sabrine Navarro (K)

Bendigo 16.13 (109) def Darebin 0.1 (1)
6 votes – Andrea Walsh (B)
5 votes – Shannon Egan (D)
5 votes – Olivia McEvoy (B)
4 votes – Kodi Jacques (B)
3 votes – Tiahna Cochrane (B)
3 votes – Lauren O’Malley (D)
2 votes – Tenille Thomas (D)
1 vote – Sierra Chandler (D)
1 vote – Jane Greenshields (D)

Diamond Creek Women’s 4.7 (31) def Whitehorse 2.3 (15)
10 votes – Emma Fraser (DCW)
6 votes – Linda Thorp (DCW)
5 votes – Laura Attard (DCW)
5 votes – Margaret Kershaw (W)
2 votes – Amelia Dawborn (W)
2 votes – Kylie De Bruyn (DCW)

Leaderboard – ANZ NFNL Women’s Division 1

39 votes – Sarah Wright (Keilor)
32 votes – Gemma Wright (Keilor)
20 votes – Isabella Ayre (Bendigo)
19 votes – Lauren Murphy (VU Western Spurs)
17 votes – Shannon Egan (Darebin)

ANZ NFNL WOMEN’S DIVISION 2 – ROUND 6

Montmorency 8.11 (59) def South Morang 1.4 (10)
9 votes – Nicole Blythe (M)
9 votes – Molly Reinke (M)
5 votes – Tanisha Giordano (M)
4 votes – Ashleigh Bayes (M)
2 votes – Sarah Tarrant (SM)
1 vote – Hayley Pringle (M)

La Trobe University 11.3 (69) def Laurimar 4.1 (25)
6 votes – Ellie Koiker (LA)
5 votes – Samantha Green (LTU)
5 votes – Melanie Hogan (LTU)
4 votes – Emily Turnbull (LTU)
4 votes – Tenille Webb (LA)
3 votes – Georgia Burchell McKenzie (LTU)
2 votes – Kate Bond (LTU)
1 vote – Courtney Corr (LA)

West Preston-Lakeside 12.8 (80) def Darebin 0.6 (6)
9 votes – Chloe Kalanj (WPL)
9 votes – Tylah Spiteri (WPL)
3 votes – Qwai Sibbald (WPL)
3 votes – Kristin Stensholt (D)
2 votes – Jessica Bamblett (WPL)
2 votes – Tarryn Rae (D)
1 vote – Belinda Gicevski (WPL)
1 vote – Klarindah Hundson (WPL)

Leaderboard – ANZ NFNL Women’s Division 2

32 votes – Teresa Cassar (West Preston-Lakeside)
32 votes – Ellie Koiker (Laurimar)
23 votes – Kate Bond (La Trobe University)
21 votes – Tenille Webb (Laurimar)

ANZ NFNL WOMEN’S DIVISION 3 – ROUND 6

La Trobe University 0.0 (0) def by Bundoora 11.27 (93)
9 votes – Ashleigh Del Romano (B)
5 votes – Antonietta Parisi (B)
4 votes – Bridgette Taylor-Gray (B)
3 votes – Rebekah Blennerhassett (B)
3 votes – Sianne Clancy (B)
3 votes – Chloe Moorcroft (B)
3 votes – Katelyn Sheather (LTU)

Eltham 0.3 (3) def by Mernda 1.1 (7)
10 votes – Awek Dut (M)
4 votes – Kaylee Axon (M)
4 votes – Krystal Cullinan (E)
3 votes – Chloe Roy (M)
3 votes – Jacki White (E)
2 votes – Amber Board (M)
2 votes – Kate Cardamone (E)
1 votes – Emily Colquhoun (M)
1 vote – Caitlin Wheeler (E)

Greensborough 3.2 (20) def by St Mary’s 7.5 (47)
9 votes – Stephanie Trkulja (SM)
5 votes – Serena Francke (SM)
4 votes – Meggan Nelson (G)
3 votes – Kerry Crockett (SM)
3 votes – Jessica Hardy (SM)
2 votes – MacKenzie Griffin (G)
2 votes – Casey Scullin (SM)
1 vote – Naomi Pickford (G)
1 vote – Emily Temple (SM)

Leaderboard – ANZ NFNL Women’s Division 3

27 votes – Rainbow Ebert (Bundoora)
27 votes – Jessica Hardy (St Mary’s)
24 votes – Awek Dut (Mernda)
23 votes – Stephanie Trkulja (St Mary’s)
22 votes – Kirsten Pocock (VU Western Spurs)

Related News

  • NFNL claims No.1 ranking

    The Northern Football Netball League is back where it belongs – at the top of the AFL Victoria Community Championships rankings.

  • NFNL women go down to AFL Barwon

    The Northern Football Netball League’s women’s representative football team was unable to notch its first interleague win after going down to AFL Barwon by 18 points.

  • Power surge past Blues

    Laurimar remains undefeated in 2019 after an impressive 36-point win over Kilmore at Laurimar Reserve.