Senior Teams | June 1-2


Published on Friday, May 31, 2024

The selected teams are in for this week’s NFNL senior football matches.

All senior men’s teams in Melbourne Greyhounds Division 1 are permitted to select a 23rd Player for this weekend’s matches. The 23rd Player must be an Under-19.5 eligible player and can’t have previously played more than two senior games.

Bundoora star Jackson Bowne will play his first game of the season for the club as they take on Macleod.

Bowne has spent the year with GWS’ VFL side and is one of three inclusions for the Bulls alongside Daniel Younan. The Roos meanwhile have Michael Hurley returning as well as veteran Patrick Martin for his first game in 2024.

Lachlan Smith and Tom Wallis are important inclusions for North Heidelberg as they host Hurstbridge, with the Bridges to be without Cameron or Mitchell Wild.

Tom O’Sullivan and Joel Trudgeon will miss for Greensborough when they make the trip to Montmorency, with the Magpies bringing back Jordan Steele.

Eltham will be without Jason McCormick and Ben Montanaro when they face Heidelberg. The Tigers have selected Ben De Bolfo.

Joshua Carelli, Zane Costello, Tane Cotter and Joseph Maggio are some of the huge names out for St Mary’s in their important clash with Thomastown.

Meanwhile, Mitchell Andrews and Xavier Dimasi return for Whittlesea this week, with their Saturday opponents Northcote Park to miss skipper Matthew Perry.

Bailey Brown and Joshua D’Intinosante headline the outs for South Morang who take on a Diamond Creek outfit that will be without Mitchell Dale.

Lower Plenty captain Jordan Sacco will make the trip to Panton Hill; however, Joshua Turner will miss.

Old Paradians will welcome back captain Marcus Nolan for their massive battle with Old Eltham Collegians but will miss star Sam Gilmore. Matthew Keys returns for the Turtles.

Scott Selwood in in for Ivanhoe as they host Kilmore while the Fitzroy Stars have made seven changes ahead of their game against Mernda, with Neville Jetta and Kain Proctor some notable ommisions.

Selected teams for the NFNL Women’s competition will be named in the lead-up to Sunday’s matches.

Continue below for all the team changes. Click on the links to see the selected teams.

MELBOURNE GREYHOUNDS DIVISION 1

Selected teams: Banyule vs West Preston-Lakeside
Banyule: IN – Ethan Boyd, Joshua Page, Joel Perugini; OUT – Davin Cameron, Lachlan King, Jack Sammartino; 23rd Player – Angus Smith
West Preston-Lakeside: IN – Jathursan Ranjithkumar, Cooper Shoebridge; OUT – Marcus Federico, Mischa Fraillon; 23rd Player – Julian Minutolo

Selected teams: Montmorency vs Greensborough
Montmorency: IN – Lachy Batchelor, Ben Davis, Jordan Steele; OUT – Braedyn Gillard, Alexander Horner, Spencer Mills; 23rd Player – Logan Butcher
Greensborough: IN – Benjamin Fisher, Zachary Gigliotti, Ben Ham, Lachie Watson; OUT – Jackson Hasler, Matthew Lewis, Tom O’Sullivan, Joel Trudgeon; 23rd Player – Luke Lowry

Selected teams: North Heidelberg vs Hurstbridge
North Heidelberg: IN – Lachlan Smith, Tom Wallis; OUT – Liam Nunan, Bailey Wassdorp; 23rd Player – Kobi Craven
Hurstbridge: IN – Cooper Barbera, Samuel House, Liam Karakaltchev, Darcy Stewart; OUT – Jacob Smith, Cameron Wild, Mitchell Wild; 23rd Player – Nil

Selected teams: Heidelberg vs Eltham
Heidelberg: IN – Ben De Bolfo, Zavier Maher; OUT – Kellan Smith, Jonathan Tomasiello; 23rd Player – Arton Dodaj
Eltham: IN – Harry Fereday, Cooper James, James Snell, Mitchell Stafford; OUT – Jason McCormick, Ben Montanaro, Kai Porter, Jameson Wood; 23rd Player – Miller Wortley

Selected teams: Macleod vs Bundoora
Macleod: IN – Jake Chiminello, Michael Hurley, Patrick Martin, Mitchell Rust; OUT – Matt McGregor, Jack Medley, Max Razums, Cameron Selvaggio; 23rd Player – William Dunn
Bundoora: IN – Jackson Bowne, Joel LaMotte, Daniel Younan; OUT – Michael Fitz-Gerald, Joel Motley, William Reddrop; 23rd Player – Harry Grossmann

MC LABOUR DIVISION 2

Selected teams: St Mary’s vs Thomastown
St Mary’s: IN – Cooper Bruce, Jack Cicitta, Jake Dambrauskas, Ben Halewood, Lachlan Read; OUT – Nicholas Brennan, Joshua Carelli, Bede Collis, Zane Costello, Tane Cotter, Joseph Maggio
Thomastown: IN – Nil; OUT – Michael Rigon

Selected teams: Watsonia vs Laurimar
Watsonia: IN – Corey Potter, Adrian Saccuzzo; OUT – Owen Davidson, Liam Doherty, Nick Lawson, Dean Talarico
Laurimar: IN – Ethan Bateman, Rylan Herrick, Jai Langford; OUT – Kaleb Bell, Chad Carmichael, Billy Lambert, Mitchell Thompson

Selected teams: Whittlesea vs Northcote Park
Whittlesea: IN – Mitchell Andrews, Xavier Dimasi; OUT – Harry Beattie, Thomas Falls, Harvey Hempenstall
Northcote Park: IN – Ben Armstrong, George Dellaportas, Joseph Hess, Alastair Punshon; OUT – Cameron Allum, Christian Fakhri, Caillin Kett, Matthew Perry.

Selected teams: Diamond Creek vs South Morang
Diamond Creek: IN – Billy Empey; OUT – Mitchell Dale, Brodie Watson
South Morang: IN – Koby Davies, Adam De Propertis, Matt Trim, Dominic Tropea; OUT – Bailey Brown, Jesse Christidis, Joshua D’Intinosante, Nathan Loughrey, Joshua Renehan

Selected teams: Panton Hill vs Lower Plenty
Panton Hill: IN – Todd Johnston; OUT – Nathan Jasper, Blake McCallum
Lower Plenty: IN – Mitchell Clamp, Jordan Sacco; OUT – Benjamin Bond, Jarred Coutts, Joshua Turner

HEIDELBERG GOLF CLUB DIVISION 3

Selected teams: Epping vs Reservoir
Epping: IN – Nathan Fitzgerald, Michael Gillard, Tyler Scott; OUT – Jaedyn Kearney, Francis Keenan, Corey Middleton
Reservoir: IN – Julian Caminiti, Zane Pugliese-Thompson, Steven Smith; OUT – TBC

Selected teams: Mernda vs Fitzroy Stars
Mernda: IN – Michael Evans, Christopher Roussos; OUT – Riley Black, William Crouch, Michael Edwards
Fitzroy Stars: IN – Gordon Bamblett, James Dau, James Ellis, Joshua Landy, Lionel Proctor, Kyle Thomas; OUT – Tyison Galway, Michael Graham, Brian Hutchinson, Neville Jetta, Keith Morgan, Kain Proctor, Coree Thorpe

Selected teams: Ivanhoe vs Kilmore
Ivanhoe: IN – Samuel Aanensen, Ben Ernst, Scott Selwood, Antony Willison; OUT – Benjamin Cococcia, Declan Cremasco, Ben Imbesi, Andrew Kelly, Ethan Wild
Kilmore: IN – Benjamin Doyle, Brian Lawrence; OUT – Cole Isbister, Adam Milne, Rory Taylor

Selected teams: Lalor vs Kinglake
Lalor: IN – Jaidyn Curzi, Nathan Mittica, Luke O’Keeffe, Exavier Whitnall; OUT – Moussa Ali, Nicholas Caldone, Scott Morrison, Christopher Zabrieszach
Kinglake: IN – Angus Forde; OUT – Koebe Pfeiffer

Selected teams: Old Paradians vs Old Eltham Collegians
Old Paradians: IN – Lewis Franz, Marcus Nolan; OUT – Nathan Arcangel, Sam Gilmore, Jack Witchell
Old Eltham Collegians: IN – Matthew Keys, Angus Robertson, Jay Smith-Marks; OUT – Nathan Gavillucci, Hugh Kavanagh, Nick Snowden

HEIDELBERG GOLF CLUB DIVISION 1 WOMEN’S

Selected Teams: St Mary’s vs Diamond Creek Women’s 1
Saturday 4:45pm at Whatmough Park

Selected Teams: Montmorency 1 vs Banyule
Saturday 4:45pm at Montmorency Park

Selected Teams: Heidelberg vs Darebin 1
Sunday 3:00pm at Warringal Park

CLEANING MELBOURNE DIVISION 2 WOMEN’S

Selected Teams: Mernda vs Montmorency 2
Sunday 3:00pm at Waterview Recreation Reserve

Selected Teams: Thomastown vs Darebin 2
Sunday 3:00pm at Main Street Recreation Reserve

Selected Teams: Ivanhoe vs Whittlesea
Sunday 3:00pm at Ivanhoe Park

Selected Teams: Lower Plenty vs West Preston-Lakeside
Sunday 3:00pm at Montmorency Park South Oval

Selected Teams: Fitzroy Stars vs Greensborough
Sunday 3:00pm at Sir Douglas Nicholls Oval

NFNL DIVISION 3 WOMEN’S

Selected Teams: Panton Hill vs Wallan
Sunday 3:00pm at A.E. Cracknell Reserve

Selected Teams: North Heidelberg vs Hurstbridge
Sunday 3:00pm at Shelley Street Reserve

Selected Teams: Heidelberg West vs Laurimar
Sunday 3:00pm at Heidelberg Park

Selected Teams: Diamond Creek Women’s 2 vs South Morang
Sunday 3:00pm at Plenty Park Oval

Related News

  • Women’s Review: June 21-23

    It’s hard to imagine a closer set of divisions in our NFNL senior women’s competitions as teams prepare for the last four games of the home and away season.

  • Creekers produce thrilling win to stay on top

    Heidelberg and Diamond Creek Women’s 1 produced an absolute thriller in their Heidelberg Golf Club Division 1 clash at Warringal Park on Friday night, with the Creekers holding on for […]

  • Tigers at their unstoppable best

    Heidelberg put on another show to remain unbeaten in Melbourne Greyhounds Division 1, defeating rivals North Heidelberg by 58 points at Warringal Park.